VISK: veřejné informační služby knihoven

Program státní informační politiky

Přístup:

      Přístup na stránky VISKu je veřejný a bezplatný. Nalezneme je na adrese http://www.nkp.cz/o_knihovnach/konsorcia/VISK/VISKindex.htm. Můžeme se však k němu dostat i přes vstupní bránu Národní knihovny (www:nkp.cz) v odkazu Odborné činnosti. Na této straně nalezneme odkaz Projekty a programy, které nás dále odkážou na stranu Informace o projektech a programech, kde se již nalézá odkaz na stránky VISKu. Na této straně se však setkáváme pouze se všeobecnými informacemi o programu VISK. Teprve kliknutím na odkaz Hlavní stránky VISK/VISK Home Page se dostaneme do podrobné databáze.

O projektu:

      Projekt VISK vyšel z iniciativy SKIPu (Sdružení knihovniků a informačních pracovníků) v roce 2000 a je spravován Národní knihovnou ČR. Jeho základním cílem je zlepšení veřejných informačních služeb knihoven na poli informačních technologií.

Týká se to zejména:
- poskytování veřejného přístupu k místu vybavenému informační technologií s kvalifikovanou obsluhou
- podpora celoživotního vzdělávání a uspokojování kulturních potřeb občanů
- poskytování informací na podporu cestovního ruchu, podnikání, právního vědomí, a zároveň poskytování knihovnických a informačních služeb sociálním a národnostním menšinám
- poskytování informací pro oblast výzkumu a vývoje
- uchování a zpřístupnění národního kulturního bohatství

      Program VISK zahrnuje četné dílčí cíle, mezi něž patří vybavení knihoven informační technikou a jejich připojení na Internet, stejně jako zlepšení počítačové gramotnosti knihovníků. Toto patří stále k ožehavým problémům současného knihovnictví.

      Program VISK je provázán s dalšími programy a podprogramy jako jsou Program informační gramotnosti, nebo Vzdělávání pracovníků veřejné správy. Jedná se zejména o zaměření na veřejnou správu a zkvalitnění přístupu k jejím informacím.

Jednotlivé podprogramy:

Koordinační centrum Pozornost centra je zaměřena na odbornou pomoc knihovnám při zavádění informačních technologií a zároveň jako stěžejní bod, který by vyhlašoval projekty, schvaloval granty, a zpětně kontroloval průběh těchto projektů. Jeho součástí je též expertní poradenství a pomoc knihovnám při uzavírání smluv na licence, služby nebo technické zařízení.
VISK 2: Mimoškolní vzdělávání knihovníků Cílem je vyškolit pracovníky knihoven v práci na PC na úrovni evropského standardu ECDL, aby byl schopen nejen pomoci ostatním při práci na PC, ale aby byl schopen poskytnout školení i ostatním pracovníkům knihovny.
VISK 3: ICEKNI - Informační centrum veřejných knihoven Cílem je systematická podpora šíření a poskytování informací občanům prostřednictvím knihoven s využitím informačních technologií. Podprogram je zaměřen na vytváření inf. infrastruktury veřejných knihoven a zlepšení vzájemné spolupráce knihoven v oblasti získávání, zpracování a sdílení inf. zdrojů.
VISK 4: Digitální knihovna a archiv pro informační služby knihoven Má umožnit on-line přístup k uloženým digitálním dokumentům zpracovaných v podprogramech VISKu. Cílem je vybudování, provoz a zpřístupnění všestranně funkční digitální knihovny a archivu.
VISK 5: Národní program retrospektivní konverze katalogů knihoven v ČR - RETROKON Cílem je retrospektivní konverze katalogů (převod lístkových katalogů do digitální podoby) a zpřístupnění katalogů největších českých knihoven prostřednictvím Internetu, umožnění on-line vyhledávání a objednávání dokumentů, zkvalitnění MVS a vytvoření velkého množství bibliografických záznamů, které by byly k dispozici i ostatním knihovnám.
VISK 6: Národní program digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů Memoriam mundi series Bohemica Program je zaměřen na digitální zpřístupnění a ochranu kulturního dědictví, které je obsaženo v dokumentech dochovaných na území ČR. Hlásí s k programu UNESCO Paměť světa.
VISK 7: Národní program mikrofilmování a digitálního zpřístupnění dokumentů ohrožených degradací kyselého papíru KRAMERIUS Cílem je záchrana a zpřístupnění bohemikálních dokumentů tištěných na kyselém papíru, jejichž existence je ohrožena rozpadem (především staré noviny a časopisy).
VISK 8/A: Informační zdroje Cílem je zajistit dostupnost inf. zdrojů formou multilicencí, zajistit jednoduché a komplexní zpřístupnění a propagaci inf. zdrojů prostřednictvím Jednotné informační brány.
VISK 8/B: Jednotná informační brána Cílem je zpřístupnění inf. zdrojů, viz VISK 8/A.
VISK 9: CASLIN - Rozvoj Souborného katalogu CASLIN a souboru národních autorit Cílem je shromažďovat, zpracovávat a zpřístupňovat na Internetu inf. o všech typech dokumentů v knihovnách ČR a tímto vytvořit předpoklady k realizaci kvalitních služeb pro veřejné knihovny v celostátním měřítku.

      Na stránkách jednotlivých podprogramů jsou vypsány nejen podrobné informace o charakteristice a cílech podprogramu, ale zároveň plánované financování pro roky 2000 - 2003, vyhodnocení ekonomické efektivnosti, pravidla pro předkládání žádostí a výběr účastníků a akcí, a nezbytný seznam jmen hodnotitelské komise. Za příkladnou považuji možnost volného stažení přihlášky a podmínky pro výběrové řízení na poskytnutí dotací z podprogramu ve formátu .pdf nebo .zip.

      Veškerý text je psán v budoucím čase (sepisováno v roce 2000). O aktuální situaci se můžeme dozvědět z přiložených souborů uložených vždy pod hlavní nabídkou podprogramu. Jedná se zejména o poslední zápis z jednání hodnotitelské komise, o výsledcích podprogramu, zpráva o plnění podprogramu nebo vyhodnocení ekonomické efektivnosti podprogramu.
Stránky jednotlivých podprogramů jsou psány přehledně, nabízejí jak možnost stažení výše uvedených přihlášek, ale i odkazy na stránky vztahujících se programů nebo spolupracujících institucí.

Nezbytné maličkosti:

      Na horní liště stránky jsou uvedeny odkazy na nezbytné Kontakty, kde jsou uvedena jak jména kontaktních osob s úplnou adresou, tak čísla telefonu, faxu a e-mailové adresy. Dále jsou přístupné odkazy na Aktuality, Financování, Informační politiku a Instituce. Odkaz Cíle programu nás odkáže na úvodní stránku programu VISK.

Hodnocení:

      Už samotnou myšlenku zrealizování takových projektů považuji za obdivuhodnou a chvályhodnou. Jak ukazuje výše uvedený přehled, projekty reagují na ožehavé problémy současného knihovnictví, kterými je jak zkvalitnění přístupu ke stále většímu množství informací, s čímž souvisí i potřeba počítačové gramotnosti samotných knihovníků, ale i problém uchování starých dokumentů, a tím zachování duchovních hodnot národa.

      Je smutné, že téměř u poloviny podprogramů se dočítáme z křiklavě červeného nápisu, že projekt nebyl na rok 2003 otevřen z důvodu nedostatečného financování (programy VISK 4, 5, 6 a 7).

      Za nejtěžší však považuji první krok, který program VISK již úspěšně zvládl, a tak věřím, že v budoucnu se podaří zrealizovat alespoň základní cíle jednotlivých podprogramů.

Úkol: Recenze na knihovnicko-informační téma
Předmět: Elektronické informační zdroje
Vyhotovil: Lada Schovánková (UČO 64718)
Obor: Vědecké informace a knihovnictví
Ročník: 2. ročník, kombinované studium