CASLIN
caslin2000
program
info
contact
participants
sponsors
proceedings
history
photogallery
czech version
encoding

Závěrečné hodnocení, závěr semináře

Závěrečného slova se jako první ujala Susan Perry. Za tři roky návštěv v České republice může hodnotit, porovnávat. Upozorňovala na kulturní rozdíly mezi rozvojem systému v nás a v USA, kde postupují velmi rychle, ale dodatečně musí řešit řadu chyb. Zde je vývoj pomalejší, ale velice důkladný.

Pěkně vyzněl vzkaz od A. Lasse - je třeba pokračovat!

Sylva Šimsová pozitivně komentovala program a zejména podtrhla úspěch diskuze v závěru konference.

Karen Drabenstott zdůraznila přípravu přednášky a zopakovala doporučení, týkající se vzdělávání na univerzitách. Vyzvedla význam celoživotního vzdělávání a školení pro absolvování škol a zejména při dlouhodobějším zaměstnání v knihovně. V hodnocení vyjádřila, že slyšela poměrně málo o obsahu celoživotního vzdělávání v České republice, že se jednalo víc o školení než vzdělávání. Školení nevyžaduje žádné certifikované učitele a programy, umožňuje samostudium z knih. Pracovníci knihoven by se mohli učit a potom dál učit ostatní. Blahopřála, jak reagujeme na změny, výrazně se zde začaly uplatňovat nové technologie, zvlášť v on-line systémech. Nikdo si nemůže dovolit stát v pozadí a nevnímat změny. Je nutné se umět vyrovnat s problémy.

Jela Steinerová velmi dobře hodnotila seminář, vysokou úroveň programu, ale i celou atmosféru. Ocenila organizaci akce a velmi podnětnou diskusi. Zvláště podtrhla význam česko - slovenských vztahů, důležitost vzájemných kontaktů, přinášejících podporu ve zvládnutí realizace, získávání dalších podnětů, rozvíjení kooperace v oblasti vzdělávání.

Martin Svoboda se vrátil k dobrému výsledku diskuse, která všechny velmi zaujala. Vzpomněl obavy z této připravované akce, z nového tématu. Upozornil na nutnost předání ohlasů z diskuse k patřičným řídícím místům. Pozastavil se nad tím, že semináře se zúčastnil pouze zástupce ministerstva školství. Dobře hodnotil načrtnutí základů , na kterých je možné dále stavět. Také velmi ocenil dobré kontakty se slovenskými kolegy. Zvlášť zdůraznil uspokojení z dobrého hodnocení akce od Jiřího Cejpka.

Antonín Vítek tlumočil nabídku ředitelky Knihovny AV ČR, Ivany Kadlecové, k uspořádání semináře CASLIN 2001 v zařízení AV v Nových Hradech. Ve spolupráci a podle možností A. Lasse navrhují termín na srpen - září 2001. Vyzval k pomoci s vymezením tématu, kterému by měl být 8. seminář CASLIN 2001 věnován.

Ján Guľa pochvalně hodnotil, že v dalším vzdělávání knihovníků drží krok slovenský projekt ProLIB. Velmi podtrhl význam diskuse v "akváriu". Připomněl tíživou situaci na Slovensku, kde dochází k 1 % snížení stavů zaměstnanců na univerzitách. Ocenil získaný přehled o knihovnickém školství v České republice a zejména rozsáhlou péči o přípravu knihovníků, nutnou vzhledem k větším nárokům, požadavkům čtenářů. Navrhl možné téma pro seminář v příštím roce - práce se čtenářem, uživatelem, s vazbou na moderní technologie.

Vojtěch Balík připomněl organizaci projektu CASLIN od r. 1991, jehož hlavním posláním nebylo jen vybudování počítačové sítě, cíl byl společenský, politický, s důrazem na spolupráci, k čemuž významně každoročně přispěl seminář CASLIN, organizovaný s jedinou výjimkou pravidelně od r. 1993.

Program, cíl semináře je ve vzájemné spolupráci a setkává se s velkým účinkem. Přínos můžeme hodnotit jak odborný, tak po stránce společenské, mezilidských vazeb. Úspěch těchto akcí se zakládá na tom, že je to velký dialog, diskuse. Nejde o uzavřený kruh, naopak počet účastníků se rozšiřuje a daří se rozvíjet tvůrčí atmosféru.

Pavla Kánská zdůraznila význam managementu v knihovnách.

Zlata Houšková se připojila s hodnocením z pohledu nového účastníka semináře CASLIN. Připomněla, že otázky oborového vzdělávání vyvstaly zhruba před rokem, dnes je zřejmé, že věnovat pozornost vzdělávání v oboru je nutností. Otázky se týkají procedur, forem, obsahu. Zvláště významná je potřeba účasti ředitelů institucí.

Jaroslava Štěrbová hodnotila přístup veřejných knihoven, nutné propojení práce, kontaktů akademických a veřejných knihoven, gradaci programu a diskuse.

Závěrečné poděkování patřilo zejména sponzorům, organizátorům semináře a Otu Brídlovi.

© 2000 Zuzana Řepišová  [zure@ics.muni.cz]