Tématika Ekonomických informačních systémů (EIS) není na stránkách Zpravodaje ÚVT příliš frekventovaná. Při listování řadou předchozích ročníků jsem narazil pouze na sérii článků o ASŘ (Automatizované systémy řízení) z roku 1997, z nichž poslední je věnován počátkům aplikace EIS Magion [1]. V pozdějších ročnících se obecnějším pohledem na integraci EIS do celouniverzitního informačního systému zabýval např. článek [2] z června 2001.
Vzhledem k významu EIS pro chod univerzity je proto zřejmě na místě nabídnout čtenářům přehlednou stručnou informaci o dění v této oblasti od roku "nula" (1997) do současnosti. Nejprve uvedeme několik vybraných průhledů do minulosti z různé perspektivy, dále se krátce zmíníme o lidech v centru EIS i v jeho okolí a v závěrečné části příspěvku uvedeme alespoň ve stručnosti nejbližší systémové okolí EIS Magion v podmínkách MU.
Na prvních místech mezi ekonomickými IS provozovanými na veřejných vysokých školách (VVŠ) ČR - z pohledu rozsahu a komplexnosti poskytovaných služeb - se v posledních deseti letech objevily zejména tyto tři:
Firma Magion Vsetín, se kterou Masarykova univerzita v oblasti ekonomických IS spolupracuje od roku 1997, byla založena v roce 1990 jako spol. s r.o. a zpočátku se soustředila právě na zakázkový vývoj informačních systémů. V roce 2001 byla transformována do právní formy akciové společnosti a v roce 2003 fúzí s firmou Sowa, s.r.o. významně posílila v oboru informačních technologií. V současné době kromě zakázkové činnosti dodává komplexní ekonomické systémy obecných organizací a provádí jejich servis.
Za téměř 10 let spolupráce mezi MU a firmou Magion prodělala instalace EIS Magion v podmínkách MU vývoj jak po stránce organizačního uspořádání, tak po stránce rozsahu poskytované funkcionality i po stránce použitých technologií.
Aplikace EIS Magion byly na MU uvedeny do rutinního provozu k 1. lednu 1998, zpočátku na 7 fakultách a 3 dalších součástech MU. V roce 2005 má MU 18 hospodářských středisek (9 fakult a 9 dalších součástí) plně zapojených do EIS s rozhodující mírou jednotnosti metodiky i technologie zpracování ekonomických dat. V roce 1998 byly s různou mírou podrobnosti aplikovány uživatelské moduly Manuální účetnictví, Podvojné účetnictví, Pohledávky, Závazky, Cestovní náhrady, Pokladny a Banka, v dalších letech byly kromě prohloubení komplexnosti zpracování a integrace uvedených modulů aplikovány i moduly Majetek, Sklady, Objednávky a Rozpočty.
Po stránce použitých databázových a aplikačních technologií (mj. určujících formu aplikace z pohledu uživatelů) začínal EIS Magion v roce 1998 v tzv. textové verzi známé uživatelům z MU pod názvem "bombur", což je název serveru provozovaného v ÚVT MU, na němž byla (a dosud jsou) uložena veškerá data EIS Magion a také všechny aplikace textové verze (data jsou uložena v databázi Informix a textová verze je naprogramována v jazyce 4GL, což je nativní jazyk databáze Informix). V pozdějších letech se firma Magion zaměřila na vývoj grafické verze svého systému v technologii PowerBuilder. Protože klíčový zákazník, MU v Brně, se nechtěl vzdát sobě na míru vyvinuté textové verze, udržovala a rozvíjela firma původní moduly systému jak v textové verzi (pro MU) tak v grafické verzi (pro ostatní zákaznické VVŠ); nové moduly (zejména modul Majetek) však již výlučně v grafické verzi. Touto cestou se na MU dostal tzv. grafický klient, známý uživatelům pod názvem "rumbur" (resp. "cvibur" pro testovací - cvičnou variantu), což je název terminálového serveru provozovaného v ÚVT MU (přesněji klastru terminálových serverů, viz článek J. Ocelky v tomto čísle Zpravodaje), na němž běží aplikace grafické verze, které jsou již (na rozdíl od textové verze) nezávislé na použité databázi. V loňském roce, v souvislosti se změnou zákona o DPH, se na MU skokem rozšířilo používání grafické verze, protože nutné úpravy související se změnou legislativy stihla firma Magion realizovat pouze v grafické verzi (ze zcela objektivních časových důvodů). Úplné ukončení provozu textové verze EIS Magion je plánováno na 31. květen letošního roku jako nezbytná podmínka pro to, aby o několik týdnů později, v červenci, mohla být ekonomická data přenesena ze stávajícího, výkonově již nedostačujícího serveru bombur s Informixem na nový, výkonnější datový klastr amber s databází Oracle. Analýza pro přenesení nepostradatelných funkcí je ukončena a grafická verze EIS Magion, resp. aplikace v Inetu MU jsou připraveny uživatelům plně nahradit původní textovou verzi.
Uživateli EIS Magion na MU jsou zejména zaměstnanci odborných útvarů MU, kteří zabezpečují hospodářskou správu či administrativu chodu univerzity prostřednictvím funkcí EIS a pracují s účetními doklady (účetní, správci majetku, evidenti, pokladní apod.). V současné době má EIS Magion na MU více než 300 takovýchto aktivních uživatelů (loginů) - současně jich zpravidla pracuje 50-100, ve špičkách i více.
Všichni tito uživatelé jsou "spřízněni Magionem" a přitom rozděleni různými přístupy (právy) k modulům (komponentám) EIS. Tato práva mají dvojí charakter:
Potřebnou podporu uživatelům poskytují správci EIS, kteří:
Ke kontaktu uživatelů se správci slouží zejména skupinová e-mailová adresa magion@icsmunicz, která je určena pro technicko-provozní správu EIS, a telefonní linky pro metodickou a technickou podporu provozu EIS, které jsou uvedeny na stránkách nápovědy v rumburu.
Dalšími formami a nástroji uživatelské podpory EIS Magion na MU jsou:
Než uzavřeme tuto část, věnovanou lidem kolem EIS Magion, vzpomeňme ještě na pionýrská léta se sálovými počítači: když se technici či systémáci oddávali "hraní karet", bylo to znamením jejich dobré práce - úlohy běžely celou směnu. Leč běda zákazníkům i programátorům, pokud byli v horečném pohybu. Doba se však mění: při pohledu na náš EIS není neutuchající pohyb kolem znamením, že věci nefungují - díky neustávajícímu přílivu nových technologií a postupů jsme se nikdy dlouho nenudili a troufám si říci, že už ani nikdy nebudeme.
Když se ohlédneme za dosud strávenými léty s Magionem, může každému vytanout na mysli něco jiného - od nejlepších vpravdě tvůrčích let při spoluvytváření systému k obrazu MU až po ojedinělé skřípění zubů při vstřebávání mechanismů systémem či jinými uživateli předkládaných. Ale společně snad můžeme konstatovat, že skutečně velký "průšvih" s výpadkem systému (řešený na nejvyšší úrovni MU) nenastal, za což patří díky především našim partnerům z Magionu, ale také všem lidem kolem EIS na MU.
Na závěr tohoto článku se ještě alespoň výčtem a hrubou charakteristikou podívejme na nejbližší systémové okolí EIS Magion na MU.
V některém z dalších blízkých čísel Zpravodaje MU nabídneme čtenářům jeden z možných polemických úhlů pohledu na budoucí fungování EIS v rámci naší univerzity.
[1] | J. Šmarda, I. Jedlička. Ekonomický subsystém IS MU. Zpravodaj MU. ISSN 1212-0901,
1997, roč. 8, č. 2, s. 12-13.
... zpět do textu |
[2] | J. Kohoutková. Informační infrastruktura na MU. Zpravodaj MU. ISSN 1212-0901,
2001, roč. 11, č. 5, s. 5-8.
... zpět do textu |