Donald E. Knuth doktorem honoris causa Masarykovy univerzity

Jiří Zlatuška, FI MU
Ročník VI - číslo 3, leden 1996
Citace: J. Zlatuška. Donald E. Knuth doktorem honoris causa Masarykovy univerzity. Zpravodaj ÚVT MU. ISSN 1212-0901, 1996, roč. VI, č. 3, s. 12.
Tematické zařazení: Dění na MU
Článek je součástí seriálu Donald E. Knuth

Ve čtvrtek 7. března t.r. v 10.00 hod. udělí Masarykova univerzita v aule na Právnické fakultě (Veveří 70) titul doktor honoris causa v informatice jednomu z vůbec nejvýznamnějších světových odborníků v tomto oboru - Donaldu E. Knuthovi, emeritnímu profesoru "umění programovaní počítačů" ze Stanfordovy univerzity v USA.

Donald E. Knuth je autorem 150 původních odborných prací v informatice a série monografií "The Art of Computer Programming", která je již dvě desítky let klasickým dílem v této disciplíně. Je autorem počítačového systému pro elektronickou sazbu, který se stal standardem výměny publikací ve vědeckém světě i základem komerčních systémů počítačem řízené sazby. Prof. Knuth je mj. nositelem nejvýznamnějšího vyznamenání v informatice, Turingovy ceny, americké národní medaile za vědu a nositelem čestného doktorátu téměř dvaceti univerzit z celého světa.1

Při své návštěvě České republiky stráví Donald E. Knuth týden mezi učiteli a studenty Fakulty informatiky a mj. se po předání čestného doktorátu zúčastní i prvního plesu této nejmladší fakulty Masarykovy univerzity. Kromě přednášky, která bude součástí slavnostního udělení titulu, přednese Donald Knuth v rámci odborného programu ještě dvě další přednášky, a to ve středu 6. března ve studovně Fakulty informatiky na Botanické 68a:

v 10.00 hod.
Stanford GraphBase - přednáška s on-line demonstrací pod X-windows o systému programů a referenčních testovacích dat pro kombinatorické algoritmy
ve 14.30 hod.
Random Number Generation - přednáška o nejdůležitějších poznatcích v oblasti generátorů náhodných čísel (vycházející z knihy, kterou D. Knuth napsal v roce 1981 a nedávno revidoval)
1 Podrobněji jsme osobnost Donalda Knutha představili ve Zpravodajích VI/1-2 v článku Průkopník vědy o programování. Jiný pohled na Donalda Knutha zprostředkovaly Univerzitní noviny 11/95 přetištěním kapitoly z knihy Out of their minds: the lives and discoveries of 15 great computer scientists pod titulem Donald E. Knuth - zájmy bez hranic jako jednotící téma.