Nový přírůstek Superpočítačového centra při Masarykově univerzitě

Luděk Matyska, FI MU, ÚVT MU
Ročník IX - číslo 1, říjen 1998
Citace: L. Matyska. Nový přírůstek Superpočítačového centra při Masarykově univerzitě. Zpravodaj ÚVT MU. ISSN 1212-0901, 1998, roč. IX, č. 1, s. 10-11.
Tematické zařazení: Superpočítače a gridy

Superpočítačové centrum při ÚVT MU je jedním z významných uzlů META centra, popsaného v předchozím příspěvku. Výpočetní výkon tohoto centra zajišťoval 12ti procesorový počítač POWER Challenge XL firmy Silicon Graphics (SGI), jeho kapacita však již dlouhou dobu přestávala stačit požadavkům a potřebám stále rostoucí množiny uživatelů.

V rámci programu INFRA2 byl proto v tomto roce podán projekt, jehož cílem bylo podstatné zvýšení výpočetních kapacit tohoto uzlu META Centra. S ohledem na pozitivní zkušenost s technikou firmy SGI a se snahou minimalizovat potíže uživatelů při využití nového počítače bylo rozhodnuto zakoupit víceprocesorový počítač Origin 2000 též firmy. Tento počítač může být vybaven až 128 procesory1 stejného typu, jako jsou procesory zmíněného počítače POWER Challenge. Počítače Origin 2000 představují novou vývojovou řadu superpočítačů firmy SGI a jsou v nich implementovány technologie, které firma získala v souvislosti s převzetím firmy Cray. Jednotlivé procesory nejsou propojeny sběrnicí, ale prostřednictvím výkonného switche s propustností přes 2,6GB/s, který nezávislými kanály propojuje procesor s pamětí, periferiemi a dalšími procesory.

Počítače Origin 2000 jsou konstruovány modulárním způsobem. Základní stavební jednotkou je deskside provedení, ve kterém může být umístěno až osm procesorů. Dvě deskside provedení je možno zkombinovat do racku a vyšší počet procesorů je možno získat propojením potřebného počtu takovýchto racků. Pro další zvýšení rychlosti je v systémech s více jak 64 procesory k dispozici speciální router (umístěný v samostatném racku), který zajišťuje korektní směrování zpráv mezi jednotlivými procesory.

Pro Superpočítačové centrum byl po delším jednání se zástupci firmy SGI vybrán model s 32 procesory MIPS R10000/195MHz s celkem 16GB vnitřní paměti (v souladu s diskusí výše se tedy jedná o dva racky). Počítač bude mít i ATM připojení (celkem 4 porty, každý s rychlostí 155Mb/s) a on-line disková kapacita přesáhne 150GB. Na počítači bude provozován operační systém IRIX 6.5, plně 64bitová varianta operačního systému UNIX.

Vzhledem k vysokému výkonu (teoretický výkon zakoupené sestavy je cca 13 Gflops), který tento počítač již řadí do výkonnostní kategorie sledované exportními podmínkami vlády USA, proběhne dodávka ve dvou částech. Již 14. září 1998 byla dodána první část - rack s 16 procesory, 8GB paměti, ATM karta a všechny disky. Dodání zbytku počítače je podmíněno licenčním povolením, které by mělo být vydáno v průběhu měsíce října. Kompletace celého počítače se předpokládá nejpozději v listopadu tohoto roku.

Instalovaný počítač se 32 procesory bude v předpokládané době svého zprovoznění nejvýkonnějším superpočítačem v České republice. Pod jménem eru.ics.muni.cz bude začleněn do výpočetních uzlů META Centra a bude dostupný všem zájemcům z řad pracovníků i studentů vysokých škol a Akademie věd České republiky.

1 Toto je maximální konfigurace počítače, která je uvedena v oficiálním katalogu firmy SGI. V USA jsou však v současné době uváděny do experimentálního provozu instalace s 256 procesory a je možno realizovat (při dostatku finančních prostředků) i systémy s více jak 512 procesory.