Stále více uživatelů z univerzitního prostředí používá pro vytváření svých skript a článků sázecí systém TeX. Jak je známo, je možno k pořizování textů pro systém TeX používat jakýkoliv textový editor, který produkuje standardní ASCII soubory, tedy nevkládá sám do textu žádné uživateli skryté pomocné kódy a příkazy. Z těchto editorů si pak každý zvolí ten, který mu nejlépe vyhovuje. V následujícím článku se zmíníme o některých možnostech, které přináší použití editoru CSED pro tyto účely.
První užitečnou možností je schopnost editoru pracovat s více
okny. Při editaci delších textů je totiž potřeba mít současně
otevřen soubor se zdrojovým textem .TEX
, soubor se zprávou
o chybách .LOG
a často i soubor se stylem .STY
.
Pro práci s více soubory jsou určeny příkazy ze skupiny Okno
v hlavním menu.
Výrazné zefektivnění práce v TeXu přináší používání maker. Stisknutím jediné klávesy tak můžete vložit často používané klíčové slovo nebo i skupinu slov třeba pro definici okolí v LaTeXu. Jako příklad uvádíme makro Alt-E, které definuje okolí enumerate:
\begin{enumerate} |
Takto nadefinovaná makra Vám kromě nezanedbatelné úspory času zajistí i syntaktickou správnost a vylučují opomenutí párové závorky.
Maker lze použít i pro zefektivnění práce s více soubory. Doporučuji nadefinovat si makra pro posun textu v jiném okně než aktuálním. Tato možnost je skutečně velmi praktická, pokud máte v aktuálním okně zpracovávaný soubor a v druhém okně soubor zpráv. Např. makro Alt-↑ lze definovat jako posloupnost příkazů:
^JX ^W ^JE |
což znamená: skok do dalšího okna, posun okna dolů, návrat do předchozího okna. Podobně lze definovat např. posun o obrazovku v následujícím okně apod.
Editor umožňuje zahájit editaci souboru od konkrétního řádku, případně ihned otevřít 2 okna pro 2 soubory. Např. příkazem:
CSED a.tex/123 a.log |
zahájíte editaci současně dvou souborů, přičemž kurzor bude
umístěn na řádku 123
souboru a.tex
.
Výše uvedené vlastnosti lze efektivně využít v systému emTeX, ve kterém je možno po chybě příkazem e namísto příkazu x ukončit zpracování souboru TeXem a spustit editaci na řádku, kde se chyba vyskytla. Pokud chcete tuto možnost používat, vytvořte si dávkový soubor (soubor typu .BAT) s následujícím obsahem:
@echo off |
Pro rychlé vyhledávání chyb ve zdrojovém souboru lze používat
příkaz ^QT. Tento příkaz pracuje správně v situaci, kdy
v aktuálním okně máte zobrazen zdrojový text .TEX
a
v následujícím okně soubor se zprávami o chybách .LOG
.
Pokud máte otevřeno ještě další (třetí) okno, nesmí být umístěno mezi těmito
dvěma okny. Příkaz pak pracuje tak, že v souboru chyb vyhledá
zprávu o chybě, tuto zprávu v okně zobrazí a v aktuálním okně
umístí kurzor na řádek, ve kterém se chyba vyskytla. Po opravě
opětovným příkazem ^QT vyhledáte další chybu atd.
Pokud používáte vestavěný korektor překlepů editoru CSED
(spelling checker), pravděpodobně jste již zjistili, že jeho
použití na zdrojový text v TeXu není ideální. Upozorňuje totiž
na všechna makra TeXu jako na špatná slova, a pokud ve slově
máte naznačeno dělení znaky \-
, považuje je za více slov. Proto
byla do editoru doplněna volba Korekce pro TeX mezi
parametry, které lze vyvolat příkazem F9. Kladná volba je určena
pro TeXové soubory a odstraňuje výše uvedené problémy. Jako
implicitní je nastavena volba NE, tedy korekce běžných textů.
Další drobností, o které bych se chtěl zmínit, je možnost vyhledávat párové závorky. Tuto možnost oceníte u složitějších maker, kdy se obtížně určuje správné uzávorkování příkazů. Pokud je kurzor umístěn na některé složené závorce, příkazem ^QV se kurzor přesune na příslušnou párovou závorku. Pokud neexistuje, podá o tom zprávu. Pokud kurzor není na závorce umístěn, provede se posun na první otevřenou závorku doleva.
Příkaz je možno použít i pro kulaté a hranaté závorky. Dejte ale pozor na výskyt nestejného počtu levých a pravých závorek v poznámkách (TeX je ignoruje, vyhledávání párových závorek však ne) a jako platných znaků v textu. Tyto případy je již nutno vzhledem k obecnosti použitého algoritmu řešit individuálně.
Na úplný závěr ještě pár slov k tomu, jak snadno převést text pořízený CSEDem včetně zformátovaných odstavců, různých typů písma (tučné, kurzívy apod.) do formátu použitelného pro LaTeX. K tomuto účelu použijte program CSConv z distribuce CSEDu s přepínačem /LA. Program text zkonvertuje následujícím způsobem:
\bf
, \it
atd.)Takto získaný soubor pak již snadno doplníte makry podle vlastních představ.