Druhým zajímavým místem na českém Internetu, které jsme navštívili po Elektronickém průběžníku ČTK1, je Telefonní seznam ČR. Jedná se o vyhledávací službu telefonních a faxových čísel všech bytových stanic a organizací v celé České republice, kterou provozuje SPT TELECOM a.s.
Telefonní seznam je rozdělen do čtyř částí:
Každá z těchto částí má svůj samostatný formulář, který je třeba alespoň částečně vyplnit. U bytových stanic, stanic organizací a faxového seznamu je nutné zadat alespoň Příjmení nebo Název organizace, dále pak Město (obec) nebo UTO (tedy předčíslí nebo také "volačku"). Odlišná situace nastane u části Organizace - ČR. Zde stačí zadat jen název nebo popis podniku v rámci ČR.
Je třeba zdůraznit, že vyhledávání řetězce, který obsahuje diakritiku, nelze nahradit řetězcem bez háčků a čárek (např. místo Šebesta nelze použít Sebesta). A právě zde se dostáváme do problémů. Seznam je vystavován pouze v kódování pro MS Windows, tedy v CP 1250. Uživatel jiného kódování může mít problém se zobrazováním a především zápisem některých českých znaků. Napíše-li uživatel např. v kódování ISO Latin 2 znak ž (ASCII hodnota je 190), pro server s kódováním CP 1250 to bude znamenat znak ľ (ASCII hodnota je 190). Proto je v těchto případech nutné češtinu obejít, což současná verze seznamu do určité míry umožňuje. Umí totiž automatické pravostranné rozšiřování, tj. vyhledávání podle počátků slov. Pro příjmení stačí zadat první dva znaky, pro jméno první tři, u názvu ulice tři a u obce opět dva znaky.2
Na úvodní stránku telefonního seznamu byla nedávno přidána ještě další dvě užitečná tlačítka. Jedním z nich je FAQ (Frequently Asked Questions - časté otázky) a druhým je Pomoc. Zde je popsáno, jak seznam používat, a nabídnuty rady, jak problémy s diakritikou řešit. V závěru je předložen seznam českých znaků, které je možné si v případě potřeby zkopírovat do schránky (clipboard) a použít na potřebném místě ve formuláři. Ale i zde může mít uživatel jiného kódování problémy se správným zobrazováním českých znaků.
Problémy s diakritikou by mohla úplně odstranit připravovaná anglická verze seznamu nebo verze s kódováním bez diakritiky, ale o té se zatím jen uvažuje.3
Za zmínku stojí ještě jedna skutečnost. V souladu se zákonem o telekomunikacích nelze zjišťovat jméno a adresu podle zadaného telefonního čísla, neboť takovýto přístup k informacím zákon zakazuje z důvodu ochrany osobnosti. Tento zákon se však nevztahuje na faxový seznam, kde lze tuto možnost využít.
Aktualizace seznamu se provádí přibližně každých 14 dní. Data dodávají jednotlivé oblastní správy SPT TELECOM, bohužel často se zpožděním. A právě tady má každý možnost osobně přispět k tomu, aby byl seznam co nejaktuálnější, např. napsáním žádosti o opravu nebo doplnění telefonního čísla operátorům telefonního seznamu, kteří již zařídí vše potřebné. Tyto žádosti, stejně jako dotazy a připomínky, lze zasílat na adresu toc@telecomcz.
Na závěr nabízíme ještě jeden zajímavý odkaz dostupný též přímo z webové stránky Telefonního seznamu, a to na službu Search CZ (http://searchcz.telecom.cz/). Jde o fulltextové vyhledávání v českém Internetu se zabudovanou podporou českého tvarosloví a doplňováním diakritiky.
1 | Upozornění: od 1. dubna 1998 na nové adrese
http://ctk.ceskenoviny.cz
... zpět do textu |
2 | Budeme-li vyhledávat např. pana Bartoše z Hodonína, stačí
zadat Barto a Hodon (na malých/velkých
písmenech nezáleží). Seznam automaticky vyhledá všechna jména
začínající řetězcem znaků Barto (Bartoš, Bartošek, Bartoň, ...)
a všechny obce začínající Hodon (Hodonín, Hodonice). Pokud není
zadáno UTO a obcí stejného názvu je více (a Hodonínů více
je), pak Seznam vypíše všechny vyhovující obce a očekává
zvolení jedné z nich.
... zpět do textu |
3 | Na obranu autorů je nutno vysvětlit, že Telefonní seznam byl až
do 13. 10. 1997 aplikací vytvořenou pro operační
systém Windows 3.1 -3.11 CZ, která byla dostupná
pouze uživatelům služby Internet Online.
... zpět do textu |