Ve Fondu dynamického rozvoje VŠ - 1993 byly řešitelům z MU přijaty následující projekty z oblasti výpočetní techniky a informatiky:
V rámci projektu CASLIN (Czech and Slovak Library Information Network - viz Zpravodaj III/2) podporovaného Mellonovou nadací padlo již rozhodnutí jak o softwarové tak i hardwarové platformě: knihovnický software Aleph izraelské firmy Ex Libris bude instalován na počítačích architektury Alpha od firmy DIGITAL. Kontrakt by měl být podepsán koncem května t.r.
Na přírodovědecké fakultě MU pokračuje instalace světelného vlákna tvořícího základní komunikační páteř fakulty. Výsledkem je resp. bude nejen podstatné zlepšení komunikačních možností v souvislosti s budováním fakultní počítačové sítě, ale také získání praktických zkušeností s instalací a provozem této perspektivní komunikační technologie. Bližší informace poskytne zájemcům ing. Brandejs.
Možnost nepřetržitého bezobslužného provozu výpočetní techniky na MU (od osobních počítačů až po střediskový počítač Hitachi) naráží zatím stále na nedořešené organizační a legislativní otázky. Zodpovědní pracovníci rektorátu již delší dobu zpracovávají univerzitní normu, která by měla pomoci neudržitelný stav v této oblasti řešit.
Aktuální novinky o nově nabízených službách pro uživatele UNIXových
strojů na MU jsou pravidelně publikovány na počítači varda
v adresáři /usr/news
.
Rada sítě CESNET přijala návrh Charty CESNET; po odsouhlasení na MŠMT budou na jednotlivých VŠ vypracovány závazné interní zásady pro užívání sítě studenty a zaměstnanci dané školy. Důraz bude kladen na použití pro účely výzkumu a výuky. Na základě Charty budou moci být připojeny do sítě CESNET i organizace mimo resort MŠMT, bude-li jejich připojení respektovat základní zásadu sítě CESNET (využití pro výzkum/výuku).